fbpx

Relacja z 18. Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoloine

Zgodnie z przewidywaniami ostateczny układ klasyfikacji generalnej Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski wyłoniły finałowe zawody w Korczynie. 18. Wyścig Górski Prządki Valvoline wygrał Daniel Stawiarski i przypieczętował tytuł Mistrzem Polski. Na drugim stopniu podium stanął Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer), co dało mu tytuł Wicemistrza Polski. Na trzecim miejscu podium stanął Piotr Parys  (Ford Fiesta), zdobywając tym samym tytuł II Wicemistrza Polski GSMP 2021.

Sobotnie warunki pogodowe dały się we znaki kierowcom i kibicom. Pierwsze starty w GSMP i Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji rozpoczęły się podjazdami treningowymi rozgrywanymi w ulewnym deszczu. W tych trudnych warunkach najlepiej poradził sobie nie kto inny, jak Daniel Stawiarski. Uzyskał najlepsze czasy w podjazdach treningowych oraz wyścigowych. Tym samym zwyciężył w 13 Rundzie GSMP oraz w finałowej Rundzie Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji. Za nim uplasował się główny konkurent do tytułu Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej samochodów z nadwoziem zamkniętym (kat. 1) Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer). Różnice pomiędzy zawodnikami były tego dnia minimalne, na koniec dnia Stawiarski wyprzedził Ratajczyka o 0,370 sekundy! Rywalizacja w czołówce była niesamowicie zacięta. Różnice w czasach były minimalne. Trzech zawodników (trzeci Parys, czwarty Ulanowski, piąty Mariusz Stec) zmieściło się w 0,7 sekundy.

W wyścigu pojawił się jeden bolid – Lola T96/50. Sebastian Fołta zajął jednak odległe miejsce. Tego typu pojazdy nie mają szans na mokrej nawierzchni w konfrontacji z samochodami z nadwoziem zamkniętym, szczególnie czteronapędowymi.

Ostatni wyścig sezonu GSMP w Korczynie i finałowe rozstrzygnięcia

Drugiego dnia wyścigu, pierwszy podjazd wyścigowy na przesychającej,  liczącej 4540 m trasie wygrał dotychczasowy wicelider klasyfikacji generalnej cyklu – Michał Ratajczyk. Na drugiej pozycji zameldował się sobotni zwycięzca 13 Rundy GSMO Daniel Stawiarski, tracąc Ratajczyka 2,8 sekundy. To przy wyrównanej stawce kierowców sporo, zważywszy na fakt, że różnice pomiędzy zawodnikami w ten weekend wynosiły dziesiąte części sekundy. Trzeci czas uzyskał Karol Krupa ( Skoda Fabia), dręczony przez cały sezon awariami swojego samochodu.

W drugim podjeździe Ratajczyk znów popisał się najlepszym czasem, wygrywając 14 Rundę GSMP. Drugie miejsce w tej rundzie zajął Stawiarski, na miejscu trzecim sklasyfikowano Karola Krupę.

Po dwóch dniach zmagań, zwycięzcą 18 Wyścigu Górskiego Prządki – Valvoline został Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer), który zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski w Klasyfikacji Generalnej GSMP kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym) sezonu 2021. Na drugim stopniu podium stanął Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer), co dało mu tytuł Wicemistrza Polski. Na miejscu  trzecim wyścigu  sklasyfikowano Piotra Parysa  (Ford Fiesta), II Wicemistrza Polski GSMP 2021.

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno wyjątkowo sprawnie przeprowadzili finał GSMP. Zawody obserwowane  były przez przedstawicieli FIA, krośnieńscy działacze chcą bowiem przenieść „polską” Rundę FIA IHC z trasy Wujskie – Tyrawa Wołoska właśnie do Korczyny.

Dziękujemy za wszystkie emocje dostarczane w tym roku przez kierowców na trasach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Za wsparcie kibiców i nieocenioną współpracę z organizatorami. Było nam niezwykle miło pojawić się na wyścigach GSMP w tym sezonie. Dziękujemy i wszystkim Wam mówimy – do zobaczenia!

Start Polaków w FIA Hill Climb Masters już za 3 tygodnie

14 zawodników, którzy zajęli czołowe miejsca w tegorocznym sezonie, ma zaledwie trzy tygodnie na przygotowania do rozgrywanej w Bradze (Portugalia) czwartej edycji FIA Hill Climb Masters. W tych prestiżowych zawodach startują najlepsi kierowcy wyścigów górskich w Europie. W tym roku w Portugalii wystartuje również Ania Gańczarek-Rał. Pojedzie w barwach VTD i Valvoline!